نام: آرین روبن
تاریخ تولد :23 جولای 1984
محل تولد : بدوم ، هلند
قد : 181 سانتى متر
پست : وینگر
آرین روبن در 23 ژانویه 1984 در استان گرانینگن متولد شد. او از همان کودکى و خیلى زود فوتبال را آغاز کرد. او پیرو متودcoerver است که توسط مربی فوتبال(Wiel Coerver) عمومی و مشهور شد.

آرین به عنوان بهترین بازیکن جوان هلند ، هنگامی که برایPSV بازی می کرد ،برگزیده شد و هم چنین در نوامبر 2005 توانست جایزه ی بهترین بازیکن ماه لیگ برتر انگلیس را تصاحب کند .

توانایی او در کنترل توپ و کار با توپ او را به یک بازیکن ارزشمند تبدیل کرده است. او همراه دوستش "ماتیا کژمان" در آیندهوون جوری درخشید که هواداران آنها را "بتمن و رابین" نامیدند.(لقب کژمان بتمن بوده و تلفظ روبن هم مانند رابین می باشد)

- آرین را سلطان سمت چپ زمین می نامیدند، جایی که خط کشی سفید پایان زمین را در قسمت چپ را نشان می دهد. گروهی از کارشناسان از جمله : یوهان کرایف، مارکو ون باستن ، رانک رایکارد ، مارتین یول و گاس هیدینک او را به عنوان مستعد ترین فوتبالیست هلند وقتی فقط 17 سال داشت ، برگزیدند.

- آرین را می توان یک قهرمان شطرنج نامید که در تنیس و والیبال نیز فوق العاده بوده و کلا مستعد در ورزش های گوناگون است . او در سنین نوجوانی از بین فوتبال و تنیس ، فوتبال را برگزید.

- آژاکس قصد امضای قرارداد با روبن را داشت، اما از آنجا که لئوبین هاکر در آن زمان برای " هانس روبن"(پدر و مدیر برنامه های روبن) خیلی محبوب نبود و هم چنین به این دلیل که بین هاکر مادر آرین را با لفظ دخترک مورد خطاب قرار داد و اسم آرین را اشتباها آریان نوشت ، این قرارداد هیچ گاه به امضا نرسید.

- روبن درPSV درگیری هایی هم داشت . او پس از ابتلا به سرطان و پشت سر گذاشتن آن با موفقیت ، درگیری های شدیدی با گاس هیدینک داشت. هیدینک که رفتار های بچه گانه ی او در هنگام بازی ، تمارضها و درخواست هایش از داور به ستوه آمده بود، این موضوع را با مدیران باشگاه در میان گذاشت.

ون رای (رییس باشگاه PSV) کلا همواره از رودررویی با روبن و پدرش خودداری می کرد. در بیوگرافیش با گله از هانس آورده است:

"هانس روبن حتی بعد از ترانسفر فرزندش به چلسی، مدام بابت پاداش های پسرش درPSV غر می زده است."


مصاحبه ی جالب هانس در زمان انتقال پسرش به چلسی چنین است:

"این بسیار خوب است که آرین چلسی را برگزید . سران رئال مادرید هم دنبال او بودند ، اما چه کسی حاضر است به مادرید برود؟ برای پول ممکن است اما آرین آن تیم را دوست ندارد . آنها هر سال فقط خواهان بازیکنان جدیدی هستند و آنجا محیط مناسبی برای بازیکنان جوان نیست . آرین طرفدار پر و پا قرص بارسلونا هم است."

پدر و مدیر برنامه های روبن

- آرین هیچ گاه در لندن محبوب نبود. پدرش همواره آماده ی گلایه و شکایت بود و خودش هم به گفته ی هم تیمی هایش شخصی بیش از حد منعطف و تا حدودی ضعیف بود.تمارض ها و شیرجه زدن های او دیگر به چشم هواداران هم نامناسب می نمود.

- روبن در مورد سرطانش چنین گفته است:

دوران وحشتناکی بود . من بعد از مشاهده ی یک سری از علائم غیر طبیعی به دکتر مراجعه کردم . او هم به من گفت که باید نمونه برداری شود و فعلا منتظر بمانم.انتظار واقعا کشنده بود . من نمی دانستم چه بلایی سرم آمده و در آن زمان فوتبال برایم خیلی اهمیت نداشت و مهم ترین مسئله سلامتی ام بود."

- روبن در 9 جولای 2007 در گرانینگن با " برنادین ایلرت" ،دوست دوران دبیرستانش ازدواج کرده و حاصل این ازدواج پسری به نام "لوکا" می باشد.

- یوهان کرایف ، ستاره ی فوتبال جهان در مورد روبن چنین گفته است:

" روبن توانایی های شگفت انگیزی دارد . من انتظارات زیادی از او دارم و مطمئن هستم که او همه ی انتظارات من را برآورده می کند."